Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna – dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Jest podspecjalnością chirurgii. Częste schorzenia to zębopochodne stany zapalne, a w szczególności ropnie oraz okołowierzchołkowe, przewlekłe stany zapalne. Do najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii stomatologicznej należą:

  • ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i niewyrzniętych)
  • odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku, ekstrakcje zębów mądrości
  • plastyki połączeń z zatoką szczękową
  • leczenie powikłanych ropni oraz przetok ustno-twarzowych
  • resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje
  • zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian zapalnych błony śluzowej
  • przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego
  • podcinanie wędzidełek
  • terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy
  • WSZCZEPIANIE IMPLANTÓW – dla naszej firmy wszczepianiem implantów zajmuje się dr Marek Gatz   ( posiada najwyższy tytuł w dziedzinie implantologii stomatologicznej Master of Science in Oral Implantology obroniony na Uniwersytecie we Frankfurcie n/Menem – Niemcy )  – w swoim gabinecie DENS V.I.P.

 

Paradontoza to choroba z którą wiek XX nie poradził sobie do końca. Jednym z pierwszych zauważalnych przez pacjenta objawów tej choroby jest rozchwianie zęba lub większej grupy zębów. Jednak jest ono często lekceważone. Pacjenci zazwyczaj przychodzą do lekarza kiedy choroba przyzębia jest już znacznie zaawansowana. Leczenie jest wtedy znacznie trudniejsze.

W pierwszym etapie leczenia następuje ocena stanu zaawansowania procesu chorobowego. Choroba przyzębia może dotyczyć zarówno dziąseł jak również całej grupy struktur utrzymujących ząb w kości.
Najczęściej w przypadkach choroby przyzębia mamy do czynienia ze stanem zapalnym dziąseł i od tego zaczynamy leczenie. Odpowiednie leki, usunięcie kamienia nazębnego zmniejszą bądź też zlikwidują fazę ostrą procesu zapalanego. Pozostaną jednak rozchwiane zęby, z dużymi zanikami tkanek przyzębia. Na tym etapie bardzo ważną sprawą jest stabilizacja zębów. Wykonuje się ją za pomocą specjalnych szyn, lub koron lub mostów tymczasowych. Jednak bardzo często, w przypadkach zaawansowanych sama kuracja farmakologiczna i wzmocnienie zębów szyną czy koronami są niewystarczające.

Zmiany okołowierzchołkowe (ziarniniak okołowierzchołkowy) są to zmiany powstające w wyniku chorób miazgi zęba bądź w zębach nieprawidłowo przeleczonych kanałowo. Zmiany te są zlokalizowane wokół wierzchołka lub wierzchołków korzeni i stąd pochodzi ich nazwa. Na podłożu tych zmian może powstać torbiel korzeniowa. Na zdjęciu rentgenowskim jest ona widoczna jako okrągła zmiana związana z wierzchołkiem korzenia, najczęściej ograniczona białą otoczką. Torbiele mają tendencję do wzrostu rozprężającego tzn. rosną równomiernie we wszystkich kierunkach niszcząc kość wokół siebie, dlatego konieczne jest jak najszybsze wyłuszczenie czyli usunięcie torbieli. Jeżeli zmiany okołowierzchołkowe nie są duże – można próbować je wyleczyć zachowawczo tzn. przeleczyć prawidłowo ząb endodontycznie. Leczenie takie w przypadku dużych zmian lub torbieli korzeniowych może się nie powieść. Ząb jednak dentysta może uratować za pomocą metody chirurgicznej jaką jest resekcja wierzchołka korzenia.

Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu i odwarstwieniu błony śluzowej, następnie odcięciu wierzchołka korzenia zęba, dokładnym usunięciu zmian zapalnych. Gdy ubytek kości po zabiegu jest znaczny stosujemy materiały kościozastępcze w celu przyspieszenia gojenia rany. Błonę śluzową dentysta zaszywa się na głucho i zakłada opatrunek chirurgiczny. Po zabiegu pacjent przyjmuje antybiotyk – dawka i rodzaj zależy od natężenia procesu zapalnego. Szwy zdejmuje się 7-10 dni po resekcji.

W przypadkach, kiedy jeden z korzeni zęba wielokorzeniowego ma niedrożny kanał, a w dodatku przy wierzchołku wystąpiły zmiany zapalne – dentysta może wykonać zabieg hemisekcji. Hemisekcja polega na przecięciu zęba na pół i usunięciu korzenia zęba objętego zmianą. Wykonuje się hemisekcje dolnych zębów trzonowych, których korzenie nie są ze sobą zrośnięte. Poza tymi różnicami przebieg zabiegu podobny jest do resekcji. Korzeń który uratowaliśmy po wygojeniu rany możemy wykorzystać do odbudowy protetycznej.

Dłutowanie zębów ósmych.

Trzecie zęby trzonowe zwane potocznie ósemkami usuwamy gdy:

  • Są zębami zatrzymanymi i nie ma szans na to, aby wyrznęły się i przyjęły prawidłowe ustawienie w łuku zębowym. Usuwa się je wówczas dlatego, że mogą być przyczyną powstania tzw. torbieli zawiązkowej, która rosnąc mogłaby osłabić kość żuchwy i doprowadzić do jej złamania. Poza tym na podłożu torbieli może powstać szkliwiak torbielowaty, który jest guzem mogącym ulec zezłośliwieniu.
  • Są bardzo zniszczone próchnicą, a nie mają zęba przeciwstawnego przez co nie biorą udziału w procesie żucia.
  • Zęby mądrości, które „uciskają” ząb stojący przed nimi mogą doprowadzić do jego resorpcji, a w konsekwencji do utraty dwóch zębów.
  • Mamy do czynienia z utrudnionym wyrzynaniem zęba mądrości. Ząb taki jest częściowo widoczny w jamie ustnej, od tyłu przykryty fałdem dziąsła. Stwarza to niekorzystne warunki do utrzymania prawidłowej higieny w tej okolicy. Zalegające resztki pokarmowe mogą być przyczyną nawracających stanów zapalnych. Wiąże się to z koniecznością okresowego przyjmowania antybiotyku. Może w tym miejscu również powstać owrzodzenie, które nasuwa nam podejrzenie nowotworu złośliwego.
  • Ze wskazań ortodontycznych, jako profilaktyka przed stłoczeniami zębów w odcinku przednim i przed planowanym leczeniem aparatami stałymi, jeśli zęby nie będą przydatne w funkcji żucia.
  • Ze wskazań protetycznych, gdy mogłyby mieć wpływ na powodzenie leczenia protetycznego np. gdy planujemy koronę na drugi ząb trzonowy, musimy wcześniej usunąć zatrzymany trzeci ząb trzonowy.

Zabieg dłutowania zęba mądrości przeprowadzamy w znieczuleniu  miejscowym i  jeśli są wskazania – w osłonie antybiotykowej. Polega on na nacięciu błony śluzowej nad zatrzymanym lub częściowo zatrzymanym zębem mądrości, odwarstwieniu płata błony śluzowej. Następnie usuwamy za pomocą specjalnego frezu, pokrywającą ząb blaszkę kostną, usuwamy ząb i zaszywamy ranę. Zabieg trwa zazwyczaj 20-60 minut. Szwy zdejmuje się po 10-14 dniach.

Popup Plugin