Czy można zastosować implant zaraz po usunięciu zęba?
Kiedy zachodzi konieczność usunięcia zęba, jest możliwość uzupełnienia jego braku na tej samej wizycie. Dzięki implantacji natychmiastowej pacjent opuszcza gabinet z implantem oraz tymczasowym uzupełnieniem protetycznym, które zastępowane jest po kilku miesiącach koroną stałą. Należy jednak pamiętać, że możliwość taka uzależniona jest od wielu czynników i musi zostać oceniona indywidualnie.
Czy istnieją rozwiązania dla pacjentów,u których jakość lub struktura kości nie jest na tyle dobra, żeby zastosować implant?
Zdarza się, że ze względu na zanik kości lub deficyt tkanek, w celu zastosowania implantów konieczne jest przeprowadzenie zabiegów augmentacji i regeneracji kości, tkanek miękkich, które pozwalają stworzyć odpowiednie, czyli stabilne podłoże dla implantów.
Ile implantów potrzeba, żeby uzupełnić braki zębowe?
Jeśli brakuje kilku lub wszystkich zębów, nie oznacza to, że w miejsce każdego utraconego zęba musi zostać umieszczony implant. W przypadku braku wszystkich zębów stosuje się zwykle od 6 do 8 implantów w jednej szczęce (jeśli uzupełnienie ma być stałe) lub od 2-4 implantów (jeśli będzie to proteza wyjmowana).
Czy implanty to rozwiązanie dla każdego?
Większość pacjentów może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów. Dzięki dostępności różnych systemów implantologicznych można zastosować metodę najlepszą dla danej osoby nie tylko pod względem zdrowotnym, estetycznym, ale również finansowym. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do zabiegu i dlatego każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.
Czy implanty możemy zastosować u każdego pacjenta ?
W niektórych sytuacjach wszczepienie implantów nie jest możliwe. Są one ściśle związane z ciężkimi oraz przewlekłymi jednostkami chorobowymi. Nie wszczepia się również implantów konietom w ciąży.
Czy po wszczepieniu implantów mogą wystąpić powikłania?
Jak każdy zabieg, leczenie implantologiczne obciążone jest pewnym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych lub powikłań. Chociaż współczesna stomatologia pozwala uniknąć bólu, skraca czas spędzony w gabinecie i korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań, reakcja pozabiegowa jest sprawą indywidualną i zależy od rozległości zabiegu. Czasami po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk, osłabienie lub krwiak. Nie są to jednak objawy nasilone i współczesna farmakoterapia umożliwia och ograniczenie. W rzadkich przypadkach implant nie zrasta się z kością czyli nie ulega integracji.
Co oprócz ogólnego stanu zdrowia może mieć wpływ na ostateczny wynik leczenia?
Zdarza się, że osoby w pełni zdrowe lekceważą zalecenia stomatologa dotyczące dbania o stan zębów i całego organizmu. Palenie papierosów, zapominanie o wizytach kontrolnych oraz niewystarczająca higiena jamy ustnej zwiększa ryzyko powikłań w leczeniu implantologicznym. Powodzenie leczenia implantologicznego zależy więc nie tylko od doświadczenia, wiedzy i umiejętności lekarza implantologa / chociaż są one nieodzowne /, ale także od samego pacjenta.
Z czego zrobione są implanty?
Implanty wykonane są ze stopów tytanu. Tytan jest materiałem biozgodnym tzn. nie wywołuje reakcji organizmu.Na całym świecie znane jest tylko kilka przypadków alergii przy kilkunastu milionach wszczepionych implantów. Każdy implant jest jednorazowy, sterylnie pakowany, dobierany rozmiarem i kształtem indywidualnie do warunków anatomicznych pacjenta.
Jak długo posłużą mi implanty?
O trwałości rozwiązań implantologicznych decyduje w dużej mierze utrzymanie należytego poziomu higieny. Niezbędne jest również regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne. W trakcie takiej wizyty oceniany jest stan uzupełnienia, dziąseł otaczających implanty i samych implantów. Wykonywane są niezbędna zdjęcia rtg a także zabiegi profesjonalnej higienizacji. Stosowanie się do tych zaleceń zapewni pacjentowi uśmiech i komfort na długi czas.
Czy do wszczepienia implantów konieczna jest narkoza?
Absolutnie nie. Przy dzisiejszych środkach znieczulających miejscowo zabieg implantacji jest całkowicie bezbolesny.
Czy można normalnie gryźć z protezami na implantach?
Tak – nawet protezy wyjmowane są ściśle przymocowane do implantów za pomocą zatrzasków aby zapobiec ich ruchomości podczas jedzenia a jednocześnie umożliwić wyjęcie do oczyszczenia po posiłku. Pacjent może gryźć jabłka i inne twarde pokarmy.
Czy po wszczepieniu implantów i osadzeniu na nich zębów będę czuł jakieś obce ciało w ustach?
Nie – język, wargi, policzki bardzo szybko przyzwyczajają się do kształtu nowych zębów i pacjent z czasem zapomina o implantach.
Jak dbać o zęby na implantach?
Tak jak o własne. Należy je regularnie szczotkować normalną szczotką do zębów i pastą. Protezy należy wyjąć po posiłku i oczyścić a następnie z powrotem założyć. Należy zgłaszać się co 6 miesięcy do kliniki w celu kontroli oraz ewentualnych profesjonalnych zabiegów higienizacji jeśli takie są potrzebne.
Jak mam się przygotować do konsultacji implantologicznej ?
Uświadom sobie czego oczekujesz, jakie są twoje potrzeby. Przemyśl historię swojego problemu stomatologicznego aby móc ją zwięźle opowiedzieć.
Zabierz ze sobą posiadane zdjęcia RTG ( szczególnie pantomogram ). Implantolog na pewno wykona własne, aktualne zdjęcie, ale te wcześniejsze mają znaczenie dla oceny stanu uzębienia (ew. dynamiki zmian ). Spodziewaj się szczegółowych pytań na temat stanu zdrowia oraz skrupulatnego badania jamy ustnej.
A
Admira B Bio-guide Carisolv (żel szwedzki) Cerasorb Chirurgia stomatologiczna Clear Aligner Jest bezpieczną, niewidoczną techniką korekty wad zgryzu, polegającą na noszeniu przez 20 godzin na dobę specjalnych przezroczystych nakładek.Leczenie nakładkami Clear Aligner jest równie skuteczne jak leczenie aparatami stałymi, aparatami lingwalnymi i nadaje się do korekty większości wad. Nakładki Clear Aligner umożliwaja codzienną, dokładna,higienę zębów w trakcie leczenia wady zgryzu. D Dłutowanie zęba Dowierzchołkowe przesunięcie płata Dyract E Emdogain Endodoncja Estetic G Gingiwektomia Glassjonomery H Hemisekcja Herculite |
Hydroxyapatyt Materiał stosowany do stymulowania rozwoju kości w niewielkich ubytkach kostnych (głębokie kieszenie kostne, pionowe i poziome zaniki kości przy zębach paradontycznych).IImplant Replace Nowoczesny system implantologiczny.Implantologia Dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem ubytków w uzębieniu za pomocą różnego typu implantów zębowych wszczepianych do kości.K Kiretaż otwarty Kompomery Korona całoceramiczna CERA-ONE L Leczenie odroczone (ZnO) M Materiał kompozytowy światłoutwardzalny Metoda kanapkowa N NEOSS – szwedzki system implantologiczny oparty na idei prof. Branemarka (twórcy implantów zębowych Nieszczelność brzeżna O Opatrunek (fleczer) Operacja płatowa Ortodoncja Osteoinductal P Pedodoncja Periodontologia Podniesienie dna zatoki szczękowej Protetyka Proteza overdenture Proteza szkieletowa PROCERA R Reimplantacja Reparacja |
Repozycja Zabieg polegający na przesunięciu elementu kostnego wraz z umieszczonymi w nim zębami bądź implantami.Resekcja wierzchołka korzenia Operacyjne usunięcie zmian lub torbieli zlokalizowanych przy szczycie korzenia zębaSSeal & Protect Najnowocześniejszy obecnie preparat fluorowy, światłoutwardzalny, służący do znoszenia nadwrażliwości odsłoniętych szyjek zębowych.Sedacja Zabieg anestezjologiczny polegający na wprowadzeniu pacjenta w stan rozluźnienia, odprężenia, poprzez podanie dożylnie pewnych środków farmaceutycznych. Sedacja pozwala na bezstresowe przeprowadzenie u pacjenta większych zabiegów stomatologicznych.Skaling złogów nazębnych Oczyszczenie zębów z osadu i kamienia. Skurcz polimeryzacyjny Stomatologia zachowawcza Szynoproteza Szynowanie zębów T Tefgen Tetric Ceram Trepanacja komory V Vitrebond Vitremer W Wkład koronowo – korzeniowy X XIVE – Implanty systemu FRIADENT(Niemcy) Z Zatrzask i zasuwa Ząb zatrzymany Znieczulenie nasiękowe Znieczulenie ogólne Znieczulenie przewodowe |