FAQ

Najczęściej zadawane pytania dotyczące implantów

Czy można zastosować implant zaraz po usunięciu zęba?

Kiedy zachodzi konieczność usunięcia zęba, jest możliwość uzupełnienia jego braku na tej samej wizycie. Dzięki implantacji natychmiastowej pacjent opuszcza gabinet z implantem oraz tymczasowym uzupełnieniem protetycznym, które zastępowane jest po kilku miesiącach koroną stałą. Należy jednak pamiętać, że możliwość taka uzależniona jest od wielu czynników i musi zostać oceniona indywidualnie.

Czy istnieją rozwiązania dla pacjentów,u których jakość lub struktura kości nie jest na tyle dobra, żeby zastosować implant?

Zdarza się, że ze względu na zanik kości lub deficyt tkanek, w celu zastosowania implantów konieczne jest przeprowadzenie zabiegów augmentacji i regeneracji kości, tkanek miękkich, które pozwalają stworzyć odpowiednie, czyli stabilne podłoże dla implantów.

Ile implantów potrzeba, żeby uzupełnić braki zębowe?

Jeśli brakuje kilku lub wszystkich zębów, nie oznacza to, że w miejsce każdego utraconego zęba musi zostać umieszczony implant. W przypadku braku wszystkich zębów stosuje się zwykle od 6 do 8 implantów w jednej szczęce (jeśli uzupełnienie ma być stałe) lub od 2-4 implantów (jeśli będzie to proteza wyjmowana).

Czy implanty to rozwiązanie dla każdego?

Większość pacjentów może poddać się zabiegowi wszczepienia implantów. Dzięki dostępności różnych systemów implantologicznych można zastosować metodę najlepszą dla danej osoby nie tylko pod względem zdrowotnym, estetycznym, ale również finansowym. Oczywiście istnieją przeciwwskazania do zabiegu i dlatego każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Czy implanty możemy zastosować u każdego pacjenta ?

W niektórych sytuacjach wszczepienie implantów nie jest możliwe. Są one ściśle związane z ciężkimi oraz przewlekłymi jednostkami chorobowymi. Nie wszczepia się również implantów konietom w ciąży.

Czy po wszczepieniu implantów mogą wystąpić powikłania?

Jak każdy zabieg, leczenie implantologiczne obciążone jest pewnym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych lub powikłań. Chociaż współczesna stomatologia pozwala uniknąć bólu, skraca czas spędzony w gabinecie i korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań, reakcja pozabiegowa jest sprawą indywidualną i zależy od rozległości zabiegu. Czasami po zabiegu może pojawić się ból, obrzęk, osłabienie lub krwiak. Nie są to jednak objawy nasilone i współczesna farmakoterapia umożliwia och ograniczenie. W rzadkich przypadkach implant nie zrasta się  z kością czyli nie ulega integracji.

Co oprócz ogólnego stanu zdrowia może mieć wpływ na ostateczny wynik leczenia?

Zdarza się, że osoby w pełni zdrowe lekceważą zalecenia stomatologa dotyczące dbania o stan zębów i całego organizmu. Palenie papierosów, zapominanie o wizytach kontrolnych oraz niewystarczająca higiena jamy ustnej zwiększa ryzyko powikłań w leczeniu implantologicznym. Powodzenie leczenia implantologicznego zależy więc nie tylko od doświadczenia, wiedzy i umiejętności lekarza implantologa / chociaż są one nieodzowne /, ale także od samego pacjenta.

Z czego zrobione są implanty?

Implanty wykonane są ze stopów tytanu. Tytan jest materiałem biozgodnym tzn. nie wywołuje reakcji organizmu.Na całym świecie znane jest tylko kilka przypadków alergii przy kilkunastu milionach wszczepionych implantów. Każdy implant jest jednorazowy, sterylnie pakowany, dobierany rozmiarem i kształtem indywidualnie do warunków anatomicznych pacjenta.

Jak długo posłużą mi implanty?

O trwałości rozwiązań implantologicznych decyduje w dużej mierze utrzymanie należytego poziomu higieny. Niezbędne jest również regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne. W trakcie takiej wizyty oceniany jest stan uzupełnienia, dziąseł otaczających implanty i samych implantów. Wykonywane są niezbędna zdjęcia rtg a także zabiegi profesjonalnej higienizacji.  Stosowanie się do tych zaleceń zapewni pacjentowi uśmiech i komfort na długi czas.

Czy do wszczepienia implantów konieczna jest narkoza?

Absolutnie nie. Przy dzisiejszych środkach znieczulających miejscowo zabieg implantacji jest całkowicie bezbolesny.

Czy można normalnie gryźć z protezami na implantach?

Tak – nawet protezy wyjmowane są ściśle przymocowane do implantów za pomocą zatrzasków aby zapobiec ich ruchomości podczas jedzenia a jednocześnie umożliwić wyjęcie do oczyszczenia po posiłku. Pacjent może gryźć jabłka i  inne twarde pokarmy.

Czy po wszczepieniu implantów i osadzeniu na nich zębów będę czuł jakieś obce ciało w ustach?

Nie – język, wargi, policzki bardzo szybko przyzwyczajają się do kształtu nowych zębów i pacjent z czasem zapomina o implantach.

Jak dbać o zęby na implantach?

Tak jak o własne. Należy je regularnie szczotkować normalną szczotką do zębów i pastą. Protezy należy wyjąć po posiłku i oczyścić a następnie z powrotem założyć. Należy zgłaszać się co 6 miesięcy do kliniki w celu kontroli oraz ewentualnych profesjonalnych zabiegów higienizacji jeśli takie są potrzebne.

Jak mam się przygotować do konsultacji implantologicznej ?

Uświadom sobie czego oczekujesz, jakie są twoje potrzeby. Przemyśl historię swojego problemu stomatologicznego aby móc ją zwięźle opowiedzieć.

Zabierz ze sobą posiadane zdjęcia RTG ( szczególnie pantomogram ). Implantolog na pewno wykona własne, aktualne zdjęcie, ale te wcześniejsze mają znaczenie dla oceny stanu uzębienia (ew. dynamiki zmian ). Spodziewaj się szczegółowych pytań na temat stanu zdrowia oraz skrupulatnego badania jamy ustnej.

Terminologia

 

A

Admira
Materiał kompozytowy do wypełnień ubytków, w którym został wyeliminowany tzw. skurcz polimeryzacyjny, dzięki czemu nowe wypełnienie jest nizwykle szczelne.Augmentyzacja wyrostka zębodołowego
W przypadku zbyt zanikłego wyrostka w który wszczepiony ma być implant stosujemy jego poszerzenie za pomocą materiałów kostnych.

B

Bio-guide
Resorbowalna błona pochodzenia zwierzęcego stosowana do pokrywania wypełnionych materiałem kościotwórczym ubytków kostnych.Bio-oss
Materiał stymulujący wzrost kostny. Wszczepiamy ten materiał w miejscu implantacji, resekcji, zmian okołowierzchołkowych, torbieli, kieszeni zapalnych itp.Biżuteria nazębna
Zakładanie na powierzchnie zębowe (szczególnie na licowe) elementów biżuteryjnych w postaci złotych emblematów, listków czy oprawionych kamieni szlachetnych w celach ozdobnych.
C

Carisolv (żel szwedzki)
Materiał w postaci żelu wykorzystywany do usuwania próchnicy z ubytków bez pomocy wiertarki dentystycznej. Jest koloru niebieskiego, posiada intensywny zapach, a w ubytku próchnicowym zmienia kolor na mętny.

Cerasorb
Materiał kościotwórczy całkowicie syntetyczny w postaci granulatu (różne wymiary ziaren w zależności od przypadku) stosowany w chirurgii periodontologicznej, chirurgi szczękowej oraz implantologi. Regeneruje on utraconą kość tworząc pierwotną matrycę dla komórek kościotwórczych.

Chirurgia stomatologiczna
Dziedzina stomatologii zajmująca się usuwaniem zębów oraz skomplikowanymi czynnościami prowadzącymi do eliminowania tzw. zmian okołowierzchołkowych lub torbieli.

Clear Aligner

Jest bezpieczną, niewidoczną techniką korekty wad zgryzu, polegającą na noszeniu przez 20 godzin na dobę specjalnych przezroczystych nakładek.Leczenie nakładkami Clear Aligner jest równie skuteczne jak leczenie aparatami stałymi, aparatami lingwalnymi i nadaje się do korekty większości wad. Nakładki Clear Aligner umożliwaja codzienną, dokładna,higienę zębów w trakcie leczenia wady zgryzu.

D

Dłutowanie zęba
Bardzo trudna ekstrakcja wymagająca powolnego usuwania zęba w wielu fragmentach.

Dowierzchołkowe przesunięcie płata
Specjalistyczny zabieg chirurgiczny polegający na zmianie położenia lokalnego płata dziąsłowego.

Dyract
Nowoczesny materiał, który łączy właściwości kompozytów (twardość, polerowalność) oraz glassionomerów (odporność na wilgoć, wydzielanie fluoru). Najczęściej stosowany do wypełnień ubytków przydziąsłowych oraz odsłoniętych szyjek.

E

Emdogain
Biologiczna metoda regeneracji tkanek przyzębia. Indukuje on regenerację tkanek przyzębia zniszczonych paradontozą w sposób imitujący naturalny rozwój struktur podporowych zęba z zachowaniem ich pierwotnych funkcji i budowy. Preparat zawiera naturalne produkowane przez organizm ludzki tylko w życiu płodowym – amelogeinę. Nie obserwuje się żadnych negatywnych skutków stosowania preparatu emdogain.

Endodoncja
Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem kanałów zębowych.

Estetic
Nowoczesny materiał kompozytowty o świetnych właściwościach estetycznych oraz bardzo dużej liczbie kolorów.

G

Gingiwektomia
Specjalistyczny zabieg chirurgiczny polegający na zmniejszeniu masy dziąsła dla potrzeb protetycznych lub implantologicznych.

Glassjonomery
Materiały do wypełnień bardzo trudnych ubytków próchnicowych. Materiały glassionomerowe są bardzo odporne na wilgoć a ich najważniejszą cechą jest wydzielanie fluoru.

H

Hemisekcja
Usunięcie jednego, chorego korzenia zęba trzonowego. Po okresie wygojenia (4 – 6 tygodni) możemy pozostały korzeń wykorzystać do odbudowy protetycznej.

Herculite
Materiał kompozytowy do wypełnień ubytków próchnicowych o bardzo dobrych właściwościach estetycznych i wytrzymałościowych.

Hydroxyapatyt
Materiał stosowany do stymulowania rozwoju kości w niewielkich ubytkach kostnych (głębokie kieszenie kostne, pionowe i poziome zaniki kości przy zębach paradontycznych).IImplant Replace
Nowoczesny system implantologiczny.Implantologia
Dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem ubytków w uzębieniu za pomocą różnego typu implantów zębowych wszczepianych do kości.K

Kiretaż otwarty
Po odsłonięciu chirurgicznym dzięseł przeprowadzamy dokładne oczyszczenie korzeni zębów. Zabieg zakończony jest zszyciem dziąseł dzięki czemu goją się one łatwo. Ten rodzaj kiretażu eliminuje najlepiej stan zapalny dziąseł prowadząc do zahamowania choroby przyzębia.Kiretaż zamknięty
Głębokie oczyszczenie korzeni zębowych (najczęściej przy chorobach przyzębia) za pomocą metod chirurgicznych (odseparowujemy dziąsło i czyścimy co daje wspaniałe efekty terapeutyczne).

Kompomery
Materiały łączące cechy kompozytów (twardość i niewielka ścieralność) oraz glassionomerów (niewielka wrażliwość na wilgoć i uwalnianie fluoru – zapobiega to powstawaniu tzw. próchnicy wtórnej)

Korona całoceramiczna CERA-ONE
Korona wykonana na przeziernej czapeczce z tlenku glinu, na którą to zostaje napalona porcelana, co daje fantastyczny efekt estetyczny (jest całkowicie przezierna!).

L

Leczenie odroczone (ZnO)
Zastosowanie w trakcie leczenia ubytków próchnicowych opatrunku z tlenku cynku zmieszanego z eugenolem, który powoduje wzmacnianie pozostawionej tkanki.

M

Materiał kompozytowy światłoutwardzalny
Materiał najczęściej używany do wypełniania ubytków próchnicowych.

Metoda kanapkowa
Metoda wypełniania ubytków próchnicowych za pomocą dwóch lub trzech materiałów, które charakteryzują się różnymi właściwościami leczniczymi dzięki czemu skonstruowane z nich wypełnienie funkcjonuje znacznie lepiej niż tradycyjne.

N

NEOSS – szwedzki system implantologiczny oparty na idei prof. Branemarka (twórcy implantów zębowych

Nieszczelność brzeżna
Zjawiko wynikające z nieprawidłowego używania materiałów światłoutwardzalnych a polegające na tworzeniu się nieszczelności na styku wypełnienie – ząb. Powstaje gdy nakładana jest zbyt duża porcja materiału , która jest następnie utwardzana a zachodzące reakcje polineryzacji powodują zbyt duże skurczenie się porcji materiału w kierunku światła. Można tego uniknąć poprzez nakładanie wielu cienkich warstw wypełnienia do ubytku i częste ich naświetlanie lub używanie (tak jak w naszym centrum ADENT) materiałów hybrydowych, które eliminują skurcz polimeryzacyjny.

O

Opatrunek (fleczer)
Opatrunek tymczasowy zakładany w związku z odroczeniem leczenia ubytku próchnicowego.

Operacja płatowa
Jest to rozbudowana wersja kiretażu zamkniętego.

Ortodoncja
Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu za pomocą aparatów nakładanych na zęby (stałych lub zdejmowanych).

Osteoinductal
Preparat kościotwórczy łączący wodorotlenek wapnia oraz pochodne kwasów tłuszczowych. Działa kościotwórczo poprzez alkalizację środowiska. Stosowany do pokrywania ran kostnych (po ekstrakcji zęba), do leczenia suchych zębodołów i zaników korzeni oraz przy zabiegach resekcji.

P

Pedodoncja
Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem dzieci.

Periodontologia
Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia i paradontozy.

Podniesienie dna zatoki szczękowej
Zabieg chirurgiczny stosowany przy zbyt małej ilości kości w szczęce, w której mają być zakładane implanty.

Protetyka
Dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem ubytków w uzębieniu za pomocą protez, koron, mostów.

Proteza overdenture
Rodzaj protezy ruchomej, całkowitej, która osadzona jest na filarach (implanty, odpowiednio spreparowane własne zęby pacjenta) dzięki czemu trzymanie się takiego rodzaju protez jest bardzo dobre.

Proteza szkieletowa
Proteza protetyczna stosowana przy dużych brakach zębowych (nie osiada na błonie śluzowej więc nie powoduje stanów zapalnych dziąseł oraz ogranicza rozchwianie zębów).

PROCERA
– korona pełnoceramiczna robiona częściowo w Szwecji (czapeczka z tlenku glinu)

R

Reimplantacja
Zabieg ten polega na przemieszczeniu zęba z jednego miejsca łuku zębowego w inne. Można reimplantować ósemki na miejsce utraconych szóstek!

Reparacja
Jest to gojenie tkanek przyzębia (np. po kiretażu), które prowadzi do zabliźnienia tkanki bez odtworzenia jej utraconej struktury (nie zostaje odbudowana kość – doprowadzamy do zaleczenia stanu zapalnego).

Repozycja
Zabieg polegający na przesunięciu elementu kostnego wraz z umieszczonymi w nim zębami bądź implantami.Resekcja wierzchołka korzenia
Operacyjne usunięcie zmian lub torbieli zlokalizowanych przy szczycie korzenia zębaSSeal & Protect
Najnowocześniejszy obecnie preparat fluorowy, światłoutwardzalny, służący do znoszenia nadwrażliwości odsłoniętych szyjek zębowych.Sedacja
Zabieg anestezjologiczny polegający na wprowadzeniu pacjenta w stan rozluźnienia, odprężenia, poprzez podanie dożylnie pewnych środków farmaceutycznych. Sedacja pozwala na bezstresowe przeprowadzenie u pacjenta większych zabiegów stomatologicznych.Skaling złogów nazębnych
Oczyszczenie zębów z osadu i kamienia.

Skurcz polimeryzacyjny
Zjawisko zachodzące w większości materiałów światłoutwardzalnych polegające na zmniejszaniu się objętości polimeryzującej masy. Może to być powodem nieszczelności brzeżnej.

Stomatologia zachowawcza
Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem ubytków próchnicowych za pomocą wypełnień.

Szynoproteza
Rodzaj protezy szkieletowej z dodatkową szyną, która utrzymuje rozchwiane zęby u osób z paradontozą.

Szynowanie zębów
Unieruchomienie zębów stosowane w przypadku znacznego rozchwiania w przebiegu chorób przyzębia.

T

Tefgen
Membrana nieresorbowalna stosowana do pokrywania miejsc aplikacji materiałów kościotwórczych. Po kilku tygodniach od daty zabiegu usuwamy ją z miejsca operacji.

Tetric Ceram
Materiał kompozytowy do wypełnień ubytków próchnicowych.

Trepanacja komory
Otwarcie jamy zęba w przebiegu zapalenia nerwu zębowego.

V

Vitrebond
Materiał glassionomerowy do wypełnień ubytków próchnicowych. Najczęściej stosowany jako pierwsza warstwa w bardzo trudnych ubytkach.

Vitremer
Materiał glassionomerowy do wypełnień ubytków próchnicowych.

W

Wkład koronowo – korzeniowy
– metalowy (odlewany indywidualnie lub standardowy śrubowy) lub z włókna szklanego sztyft stosowany w zębach martwych celem wzmocnienia bardzo zniszczonych zębów pozbawionych koron, na które zakładamy korony porcelanowe lub odbudowujemy materiałem kompozytowym.

X

XIVE – Implanty systemu FRIADENT(Niemcy)
– bardzo zaawansowane technologicznie implanty

Z

Zatrzask i zasuwa
Wyrafinowane elementy do umocowywania protez do zębów.

Ząb zatrzymany
Ząb który uzyskał ostateczną wielkość lecz w wyniku złego ustawienia lub braku miejsca nie może ustawić się w łuku zębowym. Ząb ten jest całkowicie skryty w kości szczęki.

Znieczulenie nasiękowe
Rodzaj znieczulenia do zabiegów stomatologicznych oraz implantologicznych polegający na wstrzknięciu pod błonę śluzową niewielkiej ilości środka znieczulającego. Można wykonać je za pomocą igły lub strzykawki bezigłowej.

Znieczulenie ogólne
Narkoza. Zabieg znieczulenia ogólnego polega na wprowadzeniu pacjenta w stan całkowitego uśpiena (pacjent znajduje się w stanie nieświadomości). Dokonuje tego specjalista anestezjolog (w naszym Centrum Adent mamy trzy zespoły anestezjologiczne) na życzenie pacjenta. Narkoza proponowana jest do szczególnie trudnych zabiegów, lub w przypadku nezwykle wrażliwych osób. Obecnie narkoza to zabieg bardzo bezpieczny!

Znieczulenie przewodowe
Rodzaj znieczulenia do zabiegów stomatologicznych oraz implantologicznych polegający na wstrzyknięciu w bezpośrednią okolicę nerwu niewielkiej ilości środka znieczulającego

Popup Plugin