Pedodoncja

Opieka stomatologiczna dzieci i młodocianych to nie tylko leczenie, ale przede wszystkim zapobieganie problemom stomatologicznym, jakie mogą pojawiać się na każdym etapie rozwoju narządu żucia młodego człowieka. Każde dziecko powinno być pod stałą opieka stomatologiczną, nawet jeśli pozornie nie ma ku temu powodu.

Regularne wizyty u dentysty powinny rozpoczynać się dość wcześnie. Poleca się nawet, by pierwsza wizyta miała miejsce już około pierwszego roku życia dziecka, tj. po ukazaniu się pierwszych zębów. Wówczas poza sprawdzeniem, czy rozwój twarzy i jamy ustnej postępuje w prawidłowy sposób, rodzice otrzymują wskazówki dotyczące diety i pielęgnacji wyrzynających się zębów mlecznych.

Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych dziecka, które mimo szerokiego dostępu do oświaty zdrowotnej są nadal popełniane. Ta szczególna troska o świeżo wyrznięte zęby (mleczne jak i stałe) ma swoje uzasadnienie w ich ogromnej podatności na próchnicę. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej i histologicznej, w tym także słabej mineralizacji twardych tkanek zęba w stosunku do uzębienia dorosłych.

Bardzo częstym i poważnym problemem stomatologicznym wczesnego dzieciństwa (dzieci dwu-, trzyletnie) jest próchnica zwana wczesną. Jest to niezwykle ostra postać próchnicy, która może na przestrzeni kilku miesięcy doprowadzić do zniszczenia uzębienia mlecznego i konieczności przedwczesnych ekstrakcji. Jest to naprawdę niezwykle przykry moment, kiedy trzeba dokonać ekstrakcji (niejednokrotnie kilku) świeżo wyrżniętych zębów u trzylatka, z powodu powikłań próchnicy. Dlatego jeśli rodzice zauważą u swoich maluchów jakiekolwiek zmiany na uzębieniu (plamy, przebarwienia itp.) powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem – stomatologiem dziecięcym i nie odkładać tego na później. Leczenie stomatologiczne tak małych dzieci jest bardzo trudne, kosztowne i jest dużym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Zaoszczędźmy stresu maluchom i zapobiegajmy takim sytuacjom.

Czujnym należy być również, gdy dziecko jest starsze. Bardzo ważnym momentem jest okres wymiany uzębienia. Pierwsze zęby stałe (najczęściej są to pierwsze zęby trzonowe, zwane popularnie „szóstkami”) pojawiają się około szóstego roku życia i ich wyrzynanie nie jest poprzedzone wypadaniem zębów mlecznych. Stąd często przeoczony zostaje fakt ich pojawienia się, a są to zęby , które wymagają szczególnej troski. Stojąc jako ostatnie w łuku zębowym są zazwyczaj niedoczyszczane, a bogata rzeźba ich powierzchni żującej (liczne i głębokie bruzdy) dodatkowo sprzyja gromadzeniu się na nich osadu. (tj. płytki nazębnej) – czynnika próchnicotwórczego. Są więc to zęby bardzo szybko atakowane przez próchnicę. To właśnie „szóstki” z całego uzębienia stałego są najszybciej i najczęściej tracone i nie da się ukryć, że jest to konsekwencja zaniedbań z okresu dziecięcego. W przypadku systematycznych wizyt kontrolnych u stomatologa okres wyrzynania się „szóstek” nie jest przeoczony, a świeżo wyrznięte zęby odpowiednio zabezpieczone przed próchnicą poprzez prosty i tani zabieg – lakowanie bruzd i szczelin. Zalakowane zęby wymagają systematycznych kontroli, m.in. w celu sprawdzania szczelności laku, o czym się jednak często zapomina. Podobnych zabiegów profilaktycznych wymagają pozostałe grupy wyrzynających się zębów.

Dbałość o zdrowie jamy ustnej w wieku rozwojowym procentuje w przyszłości. Naprawdę można uchronić uzębienie dziecka od próchnicy. Ponadto koszty ponoszone w profilaktyce są nieporównywalnie niskie w stosunku do kosztów leczenia.

Pamiętaj, że przeprowadzane regularnie wizyty kontrolne zaoszczędzą Ci czasu, stresu, pieniędzy, a co najważniejsze
– cierpienia Twojemu dziecku. 

Popup Plugin