Endodoncja

Endodoncja – dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem. Miazga zęba zostaje w znieczuleniu usunięta z kanałów, które następnie zostają zdezynfekowane i wypełnione. Całe leczenie powinno odbywać się pod kontrolą radiologiczną oraz z użyciem endometrów aby nie uszkodzić tkanek okołowierzchołkowych i nie przenieść stanu zapalnego z miazgi zęba na zewnątrz korzenia. Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu RTG. Nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba. Ząb nawet z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma korzystne rokowania. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów,  obfite płukanie środkami dezynfekcyjnymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi ręcznych i maszynowych z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne ich wypełnienie. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz tzw. sealerów czyli uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka RTG.

Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchnicowych które bardzo częśto powodują zainfekowanie miazgi czego efektem mogą być następnie stany zapalne miazgi , martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu. Przeciwwskazaniami do leczenia endodontycznego są osoby ze złą higieną jamy ustnej oraz brakiem motywacji.

W trosce o dobro naszych pacjentów, aby zapewnić wysoką jakość leczenia endodontycznego, wykonywanego bezboleśnie i w krótkim czasie, wyposażyliśmy nasze gabinety zarówno w endometry, mikrosilniki endodontyczne oraz mikroskopy najlepszych światowych firm.

 

 

Popup Plugin